A héten több jeles nap sorakozott a naptárban, többek között a Zene ünnepe, a Nap napja, a Barlangok napja. Ezen jeles napokhoz kapcsolódva készítettük el hétvégi játékunkat. Hasznos időtöltést, jó szórakozást kívánunk!
Maurice Fleuret francia zenetudós javasolta, hogy a nyár első napját a világon mindenütt zenével köszöntsék. A ZENE ÜNNEPÉt 1982-ben tartották meg először Franciaországban. Az ötlet az akkori francia kulturális miniszter, Jack Lang támogatásával valósult meg.
Mára a zene ünnepe európai, sőt világméretűvé vált; több mint száz országban rendezik meg június 21-én.
Európában ez a kezdeményezés egyesületi formát öltött testet. A Zene Európai Ünnepe egyesülete szervezők és intézmények hálózatát fogja össze.
A Zene Európai Ünnepének chartáját 1997-ben 12 európai ország 16 városa írta alá Budapesten.
Hangszerfelismerő vágta
Az olimpiai játékok több sportágat magába foglaló nemzetközi eseménysorozat az ókori olümpiai játékok mintájára. 1894. június 23-án Pierre de Coubertin báró kezdeményezésére összeült Párizsban a „Kongresszus az olimpiai játékok felújítására”, amelyen elhatározták az olimpia eszme újjáélesztését. Ennek emlékére 1987 óta tartjuk az Olimpiai világnapot.
Olimpiai kabalák
A Barlangok Napját minden év június 25-én ünneplik.
Barlangnak a Föld szilárd kérgében természetes úton létrejött, 2 méternél nagyobb, ember által járható üregeket nevezzük. A barlangokkal foglalkozó tudomány a barlangtan, azaz a szpeleológia.
A barlangokat képződésük szerint különböztetik meg, vannak a befoglaló kőzettel egyidejűleg képződött, un. szingenetikus barlangok és vannak a már kialakult kőzetben utólagosan létrejött barlangok, ezek az un. posztgenetikus barlangok. Hazánkban a természetvédelmi törvény alapján minden barlang védettség alá tartozik, vagyis az újonnan felfedezett barlangok is azonnal védetté válnak.
Magyarországon 1788 db kisebb-nagyobb barlangot tartanak nyilván a hegységenkénti jegyzékben, melyet a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat gyűjtött össze.
Feladványunk a Duna-Ipoly Nemzeti Park honlap segítségével készült. Érdemes meglátogatni: https://www.dunaipoly.hu/hu/barlangleso/baits-barlang